پرونده سازی الکترونیکی برای سلامت شخصی

تا بحال به رزومه های پزشکی تان فکر کرده اید ؟ فرض کنید مجموعه ای از اطلاعات پزشکی شما همانند اطلاعات تحصیلی یا شغلی در یک مرکز مرجع پزشکی نگهداری شوند و حین لزوم در هر کجای دنیا که باشید دکتر معالجتان بتواند براحتی به سوابق سلامتی شما مراجعه و برای درمان به این پرونده استناد کند . بالطبع اولین مزیت داشتن رزومه منسجم پزشکی می تواند تسریع در امر درمان و یا مقایسه شرایط فعلی تان با گذشته باشد اما چطور ممکن خواهد بود که وقتی کیلومتر ها از شهر یا کشورتان دور هستید این اتفاق رخ دهد ؟

پرونده الکترونیکی سلامت این امکان را فراهم می کند تا افراد مجبور نباشد سوابق سلامت خود را همراهشان جابجا کنند یا اینکه در شرایط اضطراری مجبور به بازگشت به مرکز اصلی معالجات پزشکی شان باشند .

در آمریکا قانونی تحت عنوان بهبود و سرمایه گذاری  مجدد وجود دارد که موجب تصویب بودجه ای نزدیک به سی میلیارد دلار را برای ارتقای نگهداری از اطلاعات پزشکی افراد شده است .

عمده ترین و ساده ترین مزیت تشکیل رزومه جامع پزشکی الکترونیکی  می تواند صرفه جویی در هزینه های پیگیری مشخصات پزشکی برای  افراد باشد . همچنین کاهش خطاهای دارویی که معمولا اسباب دردسر بیمارانی است که از انواع دارو ها به دلیل عارضه های گوناگون استفاده می کنند .

این طرح برای پزشکان هم بی لطف نیست و به نوعی بازگشت زمان مصرف شده ای است که مجبورند برای ردگیری سلامت بیمارشان صرف کنند . به نوعی صرفه جویی زمانی برای کادر پزشکی درگیر یک بیمار خواهد بو .

سوابق سلامتی در دنیای امروز در چهار سطح نگهداری می شوند .

سطح اول  مربوط به مراکز پزشکی و بیمارستانی است که شکل بسیار کاملی است اما فراگیر نیست در کشورهای صنعتی و پیشرفته بیمارستان ها و مراکز پزشکی سعی دارند تمامی امور مربوط به درمان و پیگیری را که شامل ارائه نسخه به بیماران و حتی تنظیم وقت ملاقات و دیگر موارد را از طریق ارسال ایمیل های محافظت شده انجام دهند اما با این وجود رقم بسیار کمی به این سازماندهی الکترونیکی پیوسته اند .

سطح دوم مربوط به پرونده های شرکت های بیمه گر است که البته شامل همه افراد نیست و تنها کسانیکه از خدمات بیمه استفاده می کنند از این امکان برخورداند مضاف بر اینکه چنانچه بیمه شدگان اطلاعات ریز درمانی خود را نیاز داشته باشند در این پرونده ها خبری از این دست اطلاعات نیست و از همه بدتر اگر بیمه گذار ، بیمه گر خود را تغییر دهد  دسترسی به اطلاعات قبلی بسیار دشوار خواهد شد .

سطح سوم مربوط به پرونده های سلامتی است که  کارفرمایان برای کارکنان خود تشکیل میدهند که معمولا اطلاعات کلی است و در کشور های درحال توسعه و یا توسعه نیافته تقریبا تشکیل نمی شود و چنانچه وجود داشته باشد در صورت تغییر شغل بازهم دسترسی به همان اندک اطلاعات محدود و یا نشدنی است .

سطح چهارم مربوط به خدمات آنلاین تجاری است . google health یکی از انواع این خدمات است که شخص با داشتن یک پروفایل در این بخش از سایت گوگل می تواند سوابق الکترونیکی سلامت خود را ذخیره و در دسترس داشته باشد . علاوه بر اینها در این بخش کاربران می توانند اطلاعات خاص پزشکی ، دارویی و خدمات پزشکی را جستجو و حتی این اطلاعات را به اشتراک گذاشت . 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سرویس  مشابه دیگری که در این زمینه فعالیت دارد microsoft healthvault   است . در واقع سطح چهارم پرونده های الکترونیکی توسط خود افراد جمع آوری و موجب می شود که کاربران این شبکه های اجتماعی بتوانند براحتی سلامتی خود را ردگیری و در موقع لزوم با دادن صفحه شخصی شان به مرکز پزشکی شان ، پزشک معالج را در بررسی رزومه سلامتشان یاری دهند . این سیستم ها به دلیل کاربر محور بودن از بهم پیوستگی ویژه ای برخوردار است و حتی به سطوح اول تا سوم یعنی مراکز پزشکی ، بیمه گران و کارفرمایان کمک می کند که اطلاعات متوسطی  را در خصوص مراجعینشان کسب کنند .

 

اگر تاکنون برای تشکیل پرونده الکترونیکی سلامتتان اقدام نکرده اید حتما این کار را انجام دهید و علاوه بر گردآوری اطلاعات پراکنده پزشکی خود ، برای کاهش هزینه هاو ارتقا سلامتتان تلاش کنید .

 

براساس مقاله ای از دکتر جان هالامکا رییس دانشکده پزشکی هاروارد

/ 7 نظر / 340 بازدید
mahshid

salam.ye negahi be in web bendazid chetoe ejaze midid be aghaye mosavi va tarafdarash tohin beshe .nazarato bekhonid bebinid chetori javabe nazarato ba foshaye ...mide.lotfan fekri baraye bastan in web bokonid ya begid hade aghal drost sohbat konan.mamnon.lotfan javabe nazaram ro ham bedid mamnon

حسام

سلام... نمیدونم این پیام که برای من اومده رو شما فرستادید یا نه.... اما مطمئنا شان شما خیلی بالاتر از این طور حرفهای سخیف و بیهوده است... امیدوارم....چواب خودم رو از شما بگیرم... یا علی متن کامنتی که با آدرس شما برای بنده نوشته شده : اخطار به کلیه وبلاگ نویسان کمی مواظب رفتار سیاسی و اجتماییت باش ما هیچگونه وبلاگ خبری را مجاز نمیدانیم و جای اینگونه مطالب بیهوده نسیت مملکت هم مردم و رای مردم بسوی جامه عرب میکشند در صورتی که ما پارس هستم نه فارسی یعنی عرب نیستیم مدریر سایت پرشین بلاگ: اقلیما پولادزاده

علی دالتون

این وبلاگ http://alidalton.persianblog.ir رو یکی گرفته که توش هیچ مطلبی نذاشته ..مخوام بیام تو پرشین بلاگ ..اما ادرسمو گرفته ... کی تو پرشین بلاگ به داد ما میرسه ؟ تو میهن بلاگ اینکار خوب صورت میگیره و به همه پاسخ گو هستن ...اما تو بلاگفا که کسی نیست ..پرشین بلاگ چی ؟ لطفا پاسخ سوالمو بدین

مائده

با سلام و احترام و عرض خسته نباشید می خواشتم تقاضا کنم که در صورت امکان بتوانم از اطلاعات مربوط به پرونده سازی الکترونیکی برای سلامت شخصی که زحمت کشیده اید در اینجا قرار داده اید استفاده کنم.آیا اجازه چنین کاری را دارم؟ با تشکر دانشجوی ارشد دانشگاه علوم پزشکی ایران