گروه چهارم جام جهانی - آلمان - کورت توخولسکی

سیزدهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور آلمان است،که در گروه چهارم جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

 

برلین - ژانویه ١٨٩٠ - کورت توخولسکی در خانواده یک بانکدار یهودی متولد شد و در همان سالهای نخست زندگی اش ، خانواده او به دلیل شغل پدرش به یک شهر کوچک ساحلی در شمال آلمان منتقل شد . تجربیات اولیه ادبی کورت به سرودن شعر محدود می شد اما سالهای بعد حین تحصیلش در دانشگاه و پس از آن او برای نشریات با اسم های مستعار مقالات انتقادی و طنز می نوشت .

 

 

او پس از به پایان رساندن رشته حقوق زمانی را در ژنو گذراند . او در جنگ جهانی اول به ارتش پروس خدمت می کرد . با خاموش شدن آتش جنگ در برلین مدیریت یک نشریه طنز را به عهده گرفت .

در سالهای میانی دهه سی تصمیم گرفت به فرانسه برود و حرفه روزنامه نگاری را در جامعه آزاد فرانسه پیگیری کند .

 

 

کورت ، طی دوبار زندگی مشترک موفقیت چندانی کسب نکرد . شاید او شخصیت زنانی که را که دوست داشت و با آنها زندگی می کرد را در رمان هایش بخوبی نمایش می داد اما در کنار آنها نمی توانست ادامه بدهد . بهر حال توخولسکی بدلیل مسافرت های مکررش به کشورهای مختلف اروپایی توانسته بود به درکی تازه از اجتماع بحران زده آن دوران برسد .

وقتی فرانسه را به مقصد سوئیس ترک کرد برای مدتی در زوریخ ساکن شد اما اخبار بدی که از دوستانش در آلمان به گوشش رسید حکایت از زندانی شدن  نزدیک ترین رفقایش و سوزاندن کتابهایی بود که در برلین سالهای آرامش ، منتشر کرده بود .

نسب یهودی او ، همچنین فعالیت های ضد جنگش در حزب سوسیالیست مستقل آلمان باعث شد نازی ها او را برای همیشه از آلمان اخراج کنند و او ناخواسته به سوئن تبعید شد . آشنایی با گرترود مایر در سوئد ، اتفاقی نجات بخش بود اما هنوز کسی نمی داند توخولسکی  خودکشی کرد یا مرگی اتفاقی برای او رقم خورد چرا که وقتی مایر او را در خانه اش پیدا کرد به دلیل مصرف بیش از حد دارو جان باخته بود . او در سال ١٩٣۵ چشم از جهان فروبست .

 

 

 

سالها بعد انجمن قلم سوئد  به پاس تلاش های ضد جنگ این نویسنده جایزه ادبی را تحت عنوان جایزه ادبی توخولسکی بنا نهاد .

از کورت توخولسکی آثار زیادی به فارسی نیامده است تا این اواخر سه عنوان  کتاب بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن ،خرده فرمایشات پترپانتز و قصر گریپسهُلم از این نویسنده در ایران منتشر شده است .

او معتقد بود که عامه مردم یک نفر را می خواهند که از هر خطایی مصون باشد و هیچ وقت مرتکب اشتباه نشود . یا اینکه انقلاب اجتماعی صرفا با سرودن عزل اجتماعی برپا نمی شود .

توخولسکی ، لحنی روشن و صریح داشت  . او اغلب سعی داشت بدون ملاحظه ی ویژه ای مسائل را در مورد افراد مختلف تشریح کند .

 

/ 2 نظر / 53 بازدید
غلامرضا جعفری

آلمان معاصر این نویسنده آلمان نازی و هیتلری بود آلمانی که بدلیل خودکامگی یک حکومت توتالیتر فاشیستی به جهنم اندیشه و مدفن اندیشمند تبدیل شده بود اما المان امروز در جامعه جهانی بعنوان کشوری پیشرفته و صلح جو شناخته میشود

نگار نیک نفس

به به از آلمان [گل]