گروه اول جام جهانی - آفریقای جنوبی - جان ماکسول کوئتزی

اولین معرفی ادبی از آفریقای جنوبی ، میزبان بازی های جام جهانی ٢٠١٠ خواهد بود . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید .

ماکسول کوئتزی در سال  ۱۹۴۰ میلادی در خانواده یک حقوق دادن هلندی تبار ، در کیپ تاون آفریقای جنوبی متولد شد. پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه کیپ تاون در دو رشته ادبیات و ریاضی ، بعنوان برنامه نویس در شرکت آی بی ام مشغول بکار شد اما کماکان ادبیات انگلیسی بزرگترین دغدغه او محسوب می شد او توانست در سال ١٩۶٨ در رشته زبان شناسی از دانشگاه تگزاس در مقطع دکترا فارغ التحصیل شود  و با بررسی آثار اولیه ساموئل بکت پایان نامه اش را ارائه دهد .

در سال ١٩٧۴ اولین اثر داستانی او ، یعنی سرزمین های گرگ و میش منتشر شد، این کتاب شامل دو داستان جداگانه، با مضمونی مشترک بود. رگه های ادبیات اگزیستانسیالیسم و علاقه به کافگا در نخستین اثر این نویسنده آفریقایی بخوبی مشهود بوداما با توجه به نگاه  ضد استعماری اش  بیشتر به عنوان یک  نویسنده  ضد آپارتاید مطرح شد .  کتاب سرزمین گرگ و میش سالها بعد در ایران با استقبال نسبتا خوبی از سوی علاقمندان به کتاب مواجه شد اما  شهرت نخستین کوئتزی بر می گردد به انتشار داستان در قلب کشور که معتبرترین جایزه ادبی آفریقای جنوبی ، یعنی CNA Prize را برایش ، بهمراه داشت .

درفاصله دهه هشتاد تا پایان قرن بیستم این نویسنده توانست بیش از هشت رمان منتشر کند که معروفترین آنها عبارتند از زندگی و روزگار مایکل ک ، عصر آهن و  ارباب پترزبورگ که عصر آهن و زندگی و روزگار مایکل ک به فارسی ترجمه شده است .

در سال ٢٠٠٣ ، درست یکسال پس از مهاجرت کوئتزی به استرالیا و فعالیتش بعنوان استاد پژوهشگر افتخاری در دانشگاه آدلاید  ، رمان ایزابل کاستلو جایزه نوبل ادبیات را برایش به ارمغان آورد .

قلم کوئتزی ، قلمی صریح و بی پرده است . در بیشتر آثارش از هیچ کدام از میراث منزجر کننده دوران آپارتاید ، چشم پوشی نمی کند و آنچه در آفریقا اتفاق افتاده را با نگاهی تیره به تصویر می کشد . کوتزی حتی وقتی درباره یک زن استرالیایی (قهرمان داستان ایزابل کاستلو) می نویسد ، دردهای روحی این زن را زنانه به تصویر می کشد . درست مثل نویسندگان اروپای شرقی که حقایق تلخ اجتماعی را آینه وار منعکس می کنند .

این نویسنده تاکنون توانسته است دوازده بار جوایز ادبی مختلفی چون سی آ ان ، بوکر ، فمینا ، آیریش تایمز را از آن خود کند .

/ 3 نظر / 54 بازدید
غلامرضا جعفری

سلام دو نکته اولا آپارتاید و تاثیر اون در ادبیات این نویسنده و همچنین تاثیر ژذیری از کافکا نظرم رو جلب کرد نا خود آگاه یاد دو کتاب مسخ و محاکمه از این نویسنده افتادم

خندان

سلام و خسته نباشید یه ایمیل براتون زدم با عنوان×××راهنمایی کنید لطفا××× ممنون میشم اگه جواب بدین[گل]

شاهرخ

درود بر شما متاسفانه جی ام کوتزی هنوز بطور شایسته توی ایران شناخته و معرفی نشده است، و هنوز خیلی ها هستند که اصلن کوتزی را نمی شناسند، و یا خیلی از کتاب خوان ها هم که اسمش را شنیده اند، متاسفانه رمان هایش را نخوانده اند. داستان های شگفت انگیز کوتزی همیشه دارای لایه های متعدد هستند، و برای شناخت صحیح رویکردهای فکری این نویسنده باید داستان هایش را با دقت زیادی مطالعه کرد. خواندن رمان های کوتزی نه تنها از نظر آشنایی با سبک منحصربفرد ادبی نویسنده، بلکه از نظر جامعه شناسی سیاسی اهمیت بسیار زیادی دارد. بخصوص برای مردم کشورهای جهان سوم، مثل ایران. از شما ممنونم.