گروه سوم جام جهانی-انگستان - ویلیام بلیک

یازدهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور انگلستان است،که در گروه  سوم جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

ویلیام بلیک در سال ١٧۵٧ در لندن در خانواده مردی خراز به دنیا آمد . او سالهای کودکی را در کنار مادری فهیم که علاوه بر خواندن و نوشتن ، نقاشی را هم به او آموزش میداد گذراند .

سالهای نوجوانی بلیک اغلب به ایفای هنر نقاشی گذشت ، اما در کنار این هنر ویلیام در خود احساسی دیگر را تجربه کرده بود . توانایی شعر گفتن توانایی بود که سالهای بعد موجب آفرینش اشعار بسیار زیبای عاشقانه شد .

 

 

نوزده ساله بود که تحت تاثیر دو انقلاب آمریکا و فرانسه ، منظومه بلند آمریکا را سرود . در بیست و پنج سالگی ازدواج کرد و تا پایان دوران زندگی اش هرگز فرزندی نداشت .

نخستین اثر او که بصورت عمومی منتشر شد مجموعه ای بود تحت عنوان طرح های شاعرانه  . سالهای بعد او به طنز نویسی روی آورد و اثری به نام جزیره ای در ماه خلق کرد .

انقلاب فرانسه که با شعار آزادی ، برابری و برادری آغاز شده بود به حکومت وحشت ختم شد و همین امر باعث شد که منظومه بلند فرانسه را هرگز به پایان نرساند .

 

 

 

کلام ویلیام بلیک شیرین اما رویکردی انتقادی دارد . بسیاری از اشعار عاشقانه اش مضمونی دوگانه داشته و سالهای بعد منتقدان زیادی را به خود مشغول ساخته است . اصول آزادی و انسانیت در شعر بلیک موج می زند و کمتر کسی که از خواندن این اشعار دیدگاه شاعر را در خصوص حکومت وقت انگلستان حدس نزند .

در ایران مجموعه ای تحت عنوان جزیره ای در ماه از این شاعر توانمند انگلیسی منتشر شده است .

او تا پیش از مرگ آثار بسیاری را آفرید اما در سالهای پایان مجموعه بسیار دوست داشتنی انجیل جاودانی را از خود بجای گذاشت که گویی تاثیر هنر نقاشی در اشعار این مجموعه بخوبی قابل درک بود .

در سال ١٨٢٧ ویلیام بلیک در بستر بیماری به همسرش گفت او رهسپار سرزمینی است که عمری آرزوی دیدنش را داشته است و درگذشت .

 

/ 3 نظر / 63 بازدید
غلامرضا جعفری

سلام انگلستان یا به عبارت دیگه بریتانیا برای من همیشه یادآوز انپراتوری استعمارگری بوده که خورشید هیچ گاه در اون غروب نمی کرده اما این کشور یه خصوصیت دیگه هم داره نداشتن قانون اساسی مدون حقوق اساسی انگلستان بصورت عرفیه

Alireza

سلام خانم ÷ولاد زاده خسته نباشی از شما یک خواهشی درام واونم این هست وبلاگ منو چرا بستی اونکه با قوانین همخوانی داره باه ادرس www.kafi-doost88.persianblog.ir اگه امکانش هست روی منو زمین ننداز وفعلش کنید دستتونو میبوسم[ناراحت]

fereshtejooon

salam dasteshoma dard nakone kheli zahmat mikeshin hamin o0madam begam khaste nabashid khano0o0o0o0m:>