داستان حر

در مجموعه آثار گران مایه  دکتر شریعتی درخصوص داستان بازگشت حر مطالبی خواندم که بد ندیدم به مناسبت ایام سوگواری بخش کوچکی از آن را برای خوانندگان عزیز نقل کنم :

- چهره حر در میان چهره های بزرگ تاریخ اسلام ، چهره ای است کاملا مشخص و مستقل و مجزا و نقشش در کربلا زشت ترین و جنایتکارانه ترین و نیز زیباترین و عظیم ترین نقش هاست . مردی است که فاصله جنایت تا خدمت ، فاصله آلت فعل بودن یزید تا صحابی حسین شدن و فاصله شرارت تا شهادت و .. او این فاصله را با یک انتخاب در یک نیم روز تعیین و طی کرده است .

- داستان حر بازگوی این حقیقت است که تغییر رهبری و دانش یک رهبری درست تا چه خد می تواند در انسان تاثیر داشته باشد . داستان حر داستان همه انسان ها و داستان تمامی اجتماعات بشری ، در برابر بحث امام شناسی می تواند مثال بسیار خوبی باشد . آزادی و یقین حر را از چنگ یزید می رباید و به آغوش خدا می افکند .....

- انسان در تحمل ننگ نیز استعداد محدودی دارد ، جز آنها که در این کار نابغه اند و قهرمان و تا بی نهایت  میرانند ....

/ 7 نظر / 56 بازدید
ابراهیم

واقعا تغییر شگفت انگیزی بوده. من خوشحالم که امسال سخن بسیار جالبی بین وبلاگ نویسها گسترش پیدا کرده و اون اینکه تمام این عزاداریها بدون ایستادن در برابر ظلم و حرکت برای آزادی که درس اصلی کربلا بود ذره ای ارزش نداره.

آريان مهر

"هر وقت كه بين دو پرنسيب مردد شدي و نتوانستي بفهمي كه كدام برحق است و وسيله‌اي براي سنجش آن دو نداشتي ببين كه كدام‌يك از آن دو, به تو سود مادي نمي‌رساند و آن كه براي تو سود مادي ندارد و به تو چيزي نمي‌دهد به احتمال قوي برحق مي‌باشد." ابوعمران عبدالله بن عامر

adrenaline

برای جمله آخر: وقتی با کمال پر رويی جلوی آدمارو تو خيابان ميگيرن و به خاطر عقايد مزخرف به آدم توحين می کنن. وقتی توو دانشگاها اهانت ميکنند. وقتی دانشجو و غير دانشجو را می کشند. وقتی قوانين مزخرف وضع می کنند. وقتی آثار ملی و باستانی به تاراج ميره و وقتی دريای خزر به تاراج ميره من ياد خودم می افتم که ساده گذشتم.