گروه دوم جام جهانی - نیجریه - بن اکری

هشتمین نمانیده ادبی مربوط به کشور نیجریه  است  ،که در گروه دوم   جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

بن اکری شاعر و رمان نویس معاصر ، متولد ١٩۵١ در شهری در شمال نیجریه است  . او که کودکی اش را بهمراه خانواده اش در لندن گذراند در ١٧ سالگی مجددا به نیجریه بازگشت . بیشتر داستان های اکری  براساس آنچه در نیجریه طی سالها جنگ داخلی دیده بود ، می باشد .

 

 

به دلیل تلاش هایی که این نویسنده در نشان دادن شرایط روز کشورش در داستان ها و اشعارش داشت ، دولت این کشور بورسیه ای را برای تحصیل در رشته ادبیات در یکی از دانشگاه های انگلیسی به  او اهدا کرد .

در سالهای میانی دهه هشتاد او سردبیر نشریه با موضوع شعر بود که مربوط به غرب آفریقا می شد . این مجله برای شبکه های جهانی چون بی بی سی تهیه می شد سالهای بعد او موفق شد دو دکترای افتخاری از آکادمی سلطنتی ادبیات انگستان دریافت نماید .

 

 

تاکنون ١۶ رمان از این نویسنده در جهان به زبان های مختلف منتشر شده است که متاسفانه به فارسی اثر ترجمه شده ای از این نویسنده خلاق آفریقایی نداریم .از میان آثارش می توان به گل ها و سایه ها ، مناظر درون و خاموشی شبانه اشاره کرد که در جهان با استقبال غیر قابل تصوری مواجه شده است .

بن اکری تاکنون توانسته است جوایز گوناگونی را بدست آورد از جمله معروفترین آنها عبارتند از : جایزه نویسندگان کشورهای مشترک المنافع در سال 1987 ، جایزه داستانی گاردین در سال 1988 ، جایزه بوکر در سال 1991 و جشنواره بین المللی نی ساد در سال 2008  .

 

 

آخرین اثر او مجموعه ای از شعر و داستان است که در سال ٢٠٠٩ منتشر شده است بنام قصه های آزادی .

بن اکری این سالها در انگستان زندگی می کند اما هنوز به خوبی داستان های بومی نیجریه و فقر و معضلات اجتماعی این کشور را با سوژه های مختلف در داستان ها و شعرهایش نمایش می دهد .

 

/ 2 نظر / 53 بازدید
غلامرضا جعفری

سلام صحبت از نیجریه شد و جنگ های داخلی سالهاست کشورهای افریقایی براثر مرز کشی های نامناسب جغرافیایی که متناسب به وضعیت قومی و زبانی و فرهنگی انها نیست دچار جنگهای مکرر بین هم هستند همین طور جنگهای داخلی و کودتا های مکرر نظامی براستی صلح کی به این قاره فقیر و در رنج برمی گردد

میلاد غلامی

نمنون