گروه دوم جام جهانی - آرژانتین - ارنستو ساباتو

پنجمین  نمانیده ادبی مربوط به کشور آرژانتین است  ،که در گروه دوم   جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید .  

 

تنها هشت روز به تولد فیزیکدان ،  نویسنده ، منتقد و مبارز سیاسی آرژانتین یعنی ارنستو ساباتو مانده است . او در ٢۴ ژوئن ١٩١١ در بو ئنوس آیرس در خانواده ای متوسط متولد شد . سالهای جوانی را به تحصیل در رشته فیزیک گذراند و در ٢۶ سالگی درجه دکتری در این رشته  را دریافت کرد  . سالهای بعد را در فرانسه و  آمریکا گذراند .پس از ارائه یک مقاله موثر در زمینه تابش های کیهانی به آرژانتین بازگشت اما به دلیل داشتن عقاید مخالف با دیکتاتوری وقت کشورش از ادامه فعالیت در دانشگاه های آرژانتینی باز ماند .

 

 

 

درست از زمانی که حکومت ساباتو و امثال او را در دانشگاه ها کنار گذاشت ، او بیکار ننشست و با سفر به کشورهای آمریکای لاتین ، اروپا و مدیترانه با سخنرانی های چشمگیرش جهانیان را در آن روزگار متوجه خود کرد .

جنگ جهانی دوم که تاثیرات نا مطلوبی را بر روحیه و نگرش این مبارز و معلم سیاسی گذاشته بود ، سبب شد که برای همیشه مسیر ادبیات را انتخاب کند . راهی که اغلب روشنفکران شجاع در سراسر دنیا دنبال می کنند .

 

 

 

 

بهترین آثار شناخته شده اودر ایران ،  قهرمانان و گورها و رمان تونل است که دکتر مصطفی مفیدی آنها را ترجمه کرده است .

ساباتو ، توانست جوایز گوناگونی را نصیب خود سازد از این بین می توان به بهترین کتاب خارجی فرانسه و میگل سروانتس اشاره کرد . هر چند او در سالی که گذشت کاندید جایزه نوبل ادبیات بود اما این اتفاق هرگز رخ نداد .

در اواسط دهه هفتاد میلادی او از سوی دولت وقتش پروژه ای را دنبال کرد که در آن به سرگذشت کسانیکه در جنگی موسوم به جنگ کثیف در دوران دیکتاتوری آرژانتین صورت پرفت پرداخت . شاید یکی از موثر ترین دلایل خلق آثار بدیع و عمیق در خصوص مبارزات سیاسی در کشور آرژانتین ،همین پروژه باشد .

او سورئالیستی است که رگه های اگزیستانسیالیسم در آثارش با پرداختی نو و متفاوت نمایان می شود .

 

 

 

 

ارنستو ساباتو از دید آلبرکامو از بابت تلخی و تندی و شور و حرارتش ستودنی بوده است و یا اینکه توماس مان آثار او را گیرا و جذاب وصف می کند . گراهام گرین نوشته های ساباتو را حاوی تحلیل روانشناختی می داند و به همین علت او را ستایش می کند و در نهایت می توان او را نماینده شایسته ادبیات متعهد ، سیاسی و آزادیخواه آرژانتین خواندکه آثارش مانع شد از اینکه نسلی که در این کشور زندگی می کردند اهداف متعالی بشری را فراموش کنند و روزی حاکم دیکتاتور را به تاریخ سپردند .

 

این روزها ساباتوی ٩٩ ساله یادداشت های کوتاه تر و بجای رمان های طولانی داستان های کوتاه می نویسد و با وجود کهولت سن هنوز هم قلم را کنار نگذاشته است .

/ 3 نظر / 52 بازدید
غلامرضا جعفری

سلام فیزیکدان ، نویسنده ، منتقد و مبارز سیاسی عجب آدم جامع الاطرافی خدا طول عمرش بده

گل یاس

سلام بنده ي حقير بعد مدتي دوباره اومدم و وبلاگمو به روز كردم با موضوع خوشبختي واقعي و ديگري بدون موضوع التماس دعا [گل]

علی

سلام چی شد مای پردیس ما ؟؟؟؟؟ اگه نمیتونید مدیریت کنید بدینش دست خودمون ! اگه فروشیه قیمت و مشخصات برام بفرستید ممنون میشم !