شاید روزی خبرگزاری ها از وبلاگستان بیاموزند

در خبرهاخواندم طی یک حرکت وبلاگی برخی زنان وبلاگ نویس ، روسری بر سر سران اعراب کرده اند  . مبارک است ان شاءلله !! برایم سوالاتی پیش آمد .

١- حکام کشورهای عربی چه کرده اند که زن شده اند و روسری به سر ؟

٢- این حرکت نمادین وبلاگی ، از سوی چند وبلاگ نویس صورت گرفته که در حد یک خبرگزاری قابل طرح بوده است ؟

٣- هدف از این اطلاع رسانی گسترده تایید این داستان بوده یا صرفا تولید یک خبر ؟

در اینکه عربهای حاکم بر منطقه ، بارها و بارها در مسئله فلسطین با بی مسئولیتی و منفعت طلبی و خلاف روش و سنت پیامبر اکرم وحتی خلفای راشدین عمل می کنند ، هیچ بحثی نیست. ولی آیا بی شرافتی ، بی غیرتی و عمل غیر انسانی مترادف با زن بودن است ؟ مگر نه اینکه روسری پوشش زنان مسلمان است ، چرا ما باید به خودمان این اجازه را بدهیم با نماد عفاف و میراث حسنه نبوی که سالهای بخاطرش مبارزه کردیم و زنان مسلمان در جای جای دنیا حجاب را منشا عفاف و پایبندی به آن را برای خود افتخار می دانند در حالیکه حتی برخی دختران مسلمان در کشورهای مختلف به دلیل محدودیت استفاده از این پوشش از ادامه تحصیل دست می کشند و از انتخاب این موضوع دفاع میکنند ، آن وقت عده ای در اقدامی عجیب و غریب ، به روش عامیانه هر کسیکه  روسری سر کند مرد نیست ( قدیم ها بین عوام مرسوم بود)  اساس حجاب را زیر سوال می برند و با افتخار عمل منافی جوانمردی را تعبیر به زن بودن می کنند . یعنی هر کس که شرف نداشت هر کس که انسانیت را فراموش کرد از مردانگی سقوط می کند به درجه پائینتر که همان زنانگی است ؟

مگر نه اینکه در همین ایام ما معتقدیم که حضرت زینب با استواری ، شجاعت و وارستگی انسانی ، پیام عاشورا را به بهترین نحو منتقل کرد ؟ مگرنه اینکه همین زنان در فاجعه گوهرشاد از جانشان گذشتند از حجابشان نه ؟ مگر نه اینکه انقلاب و هشت سال جنگ تحمیلی پراست از نام شهیده هایی که پا به پای مردان می جنگیدند ؟ خداوند متعال در کدامین آیه از قرآن کریم اشاره کرده است که مردان اگر افول کنند از انسانیت ، زن می شوند ؟ از دامن همین زنان با استناد به سخنان ماندگار امام خمینی ، مردان به معراج می رسند . آن وقت ما بجای یک حرکت سازنده و تاثیر گذار جهانی در حالیکه قشر  وبلاگ نویس ،  بهترین ابزار را برای تاثیرگذاری در افکار عمومی  فرا مرزی ، در اختیار دارد نهایت خلاقیتش این است که روسری سر مردان کند(البته مردان عرب که بطورسنتی ، نوعی روسری دارند ) و بگوید اگر مردانه رفتار نمی کنید ، قطعا زن هستید ؟ در حالیکه در همین کشور زنان بسیاری با توانمندی های مثال زدنی ، در عرصه رقابتهای انسانی پا را فراتر از مردان می گذارند و گاهی هم با قوانین مردانه مثل سهمیه بندی جنسیتی کنکور ،بنا به مصلحت اندیشی های موجود  متوقف می شوند .

در متن خبر حذف شده که به عنایت اینترنت در  سایت های دیگر به نقل از خبرگزاری محترم تحت عنوان مصاحبه ای با یک وبلاگ نویس طرح شده است نه اثری از لینک و حتی نام وبلاگ نویسنده می بینیم و این البته بار اولی نیست که خبرگزاری محترم پربازدید در سرویس اختصاصی فضای مجازی لینک و نام وبلاگ را که هویت وبلاگنویس در وبلاگستان است ، فراموش می کنند .( ماجرای شب یلدا و وبلاگ منتظر آقا )

حالا باید دید این خبرگزاری و دیگر سایتهایی که این پدیده اعجاب انگیز از زنان وبلاگ نویس را اینچنین رسانه ای کرده اند، چطور همایش ٢١ مهرماه بانوان را که بیش از۴٠٠ نفر از سراسر ایران در آن شرکت کرده بودند را پوشش ندادند و یا شب یلدای وبلاگستان را عملی مقابل همدردی با غزه دانستند ؟و آیا این دوستان را نماینده زنان دانسته اند یا وبلاگ نویسان ؟

خیلی جالب است که برای بولتن نویسی های خبری ، یک سهل انگاری تبلیغاتی در حد مطرح شدن و از آن بدتر حذف شدن خبر است .

اگر در بهترین حالت فرض کنیم این بندگان خدا قصد توهین به زنان را نداشته اند باید فکر کنیم که خودشان متوجه کاری که می کنند و رسانه های محترم هم متوجه بد بودن انتشار چنین خبری نبودند و یا اینکه به قول یکی از بانوان وبلاگستان بازا زرد نویسی سیاسی گرم شده است .

بهر حال ، روسری نماد عفاف است ، نماد سالها مبارزه زنان مسلمان برای حفظ شئونات شان و اینکه زن بودن منافاتی با انسان بودن ندارد و نباید براحتی جمعیت خودفروختگان را به جمع زنان اضافه کرد .حداقل برای احترام به سی و چند میلیون بانوی ایرانی مسلمان و میلیون ها بانوی مسلمان در سراسر جهان .

میشد در این شرایط کارهای بهتری کرد یا حتی مشورت کرد ، همفکری کرد . شاید بد نبود برای حمایت از غزه و محکومیت این جنگ نابرابر ،امضا جمع شود مثل اتفاق خلیج فارس یا اینکه متن هایی به سایر زبان ها  با موضوع غزه در وبلاگستان منتشر شود و کارهای بهتری که حتما فرهیختگان وبلاگستان فارسی از آن غافل نیستند .

در نهایت اینکه در اختیار داشتن رسانه خوب است اما استفاده صحیح و متعهد به مطالب و اخبار موجود امری است واجب،  چون در غیر این صورت افکار عمومی ،ما را همیشه متهم به دروغ پردازی و پررنگ کردن اقدامات کم اهمیت خواهد کرد و از آن بدتر ارتباط دادن اخبار مجعول به وبلاگستان و عدم پذیرفتن خطای اطلاع رسانی .

              هنری ماندگار است که اصالت و منطق داشته باشد .

/ 22 نظر / 7 بازدید
نمایش نظرات قبلی
حاج رضا

هوالمحبوب خانم اقلیما سلام عرض می کنم و امیدوارم با حضور شما به عنوان یک زن مسلمان در پرشین بلاگ روند انحرافی این سرویس دهنده اصلاح گردد اما تنها امیدوارم اما از قرائن بر می آید که چنین نشود چرا که در جشن هفت سالگی پرشین و در حضور شما روند انحراف با حضور افراد منحرفی چون ابطحی و جایزه اول به خانمی که در وبلاگش تصویر مبتذل جنیفر لوپز نمایانگر بود ادامه داشت اما شما از یک حرکت نمادین در این پست به زیبایی انتقاد کرده اید بنده در بخشی از انتقاد به شما حق می دهم اما واقعیت این است که خانم موسوی نه به عنوان تحقیر روسری و شخصیت زن بودن بلکه ازدید فرهنگی خود عربها این حرکت نمادین را عنوان کرده اند بقول دوستان شما درست می گویید اما آنها راست می گویند.

پدر

کار مسخره‌ای بود...

حاج عادل

سلام ... تیز بینی و نگاه از زاویه دیگر شما از این موضوع قابل تقدیره ...

میفروش

سلام. باید اعتراف کنم تا کنون به این موضوع فکر نکرده بودم زیاد دیده و شنیده بودم که این مثال ها رو زدند ولی هرگز از آن روی سکه نگاه نکرده بودم . خیلی ممنون از این یادآوری بجا و حکیمانه . در ضمن این خانوم ارکان پور انگاری خیلی دلش پر بود [چشمک] ببین چیکار که نکرده گمونم توی یک سال انقده کامنت نذاشته بود برقرار باشید.به امید دیدار[گل]

دوست من

هر کاری اسمش هنر نیست شنونده و بیننده باید عاقل باشد خدا نگرش و بینش اصیل دین ناب محمدی شامل حالمان گرداند آمین مدیریت خوب شما و نکته پردازی به موقع شما خانم پولادزاده قابل تحسین است موفق و پایدار باشید [گل] التماس دعا

نازنین.تنها

سلام خانوم پولادزاده گرچه دیر اما تبریک میگم سمت جدید امیدوارم موفق باشید توی کارتون [گل] به مطلب خوبی اشاره کردید خوشحال میشم به بلاگ منم سر بزنید شاد باشید[گل]

محاق

مئافقم . از خواندن مطلبتان لذت بردم . اما حقیقت این است که بعضی باورشان شده زن بودن یعنی کم بودن و بی ارزش بودن .

اول از همه چیز سلام دوم ای کاش بجای این مطالب، مطالبی نوشته می شد تا من نکاتی را می آموختم تا اینکه بیشتر اعصابم خراب شود هم وبلاگی عزیز ای کاش نکاتی آموزنده در وبلاگ می نوشتیم تا شاید راهبردی برای پیشرفت جامعه اسلامی ما باشد که به نظره بنده ده ها سال با کشورهای پیشرفته جهان فاصله داریم و هنوز باید حرکت لاک پشتی خود را ادامه دهیم و منتظر معجزه ای باشیم تا شاید ما هم تغییر و تحولی در افسردگی و غم خود می دیدیم راستی سوالی چرا مردم ایران اینقدر افسرده شده اند و اصلا سرشاد نیستند و بیشتر گوشه نشینی و خفا را دوست دارند تا دور هم دیگر بودن و از تجربیات هم دیگر استفاده کردند ولی ( ای دریغ از عمر رفته ، ای دریغ) دوست عزیزیم ممنون می شوم نظرات خود را برای پیشرفت وبلاگ من هم بگذاری و من را در این امر یاری کنی من محسن حلالی نصب از اهواز - خبرنگار روزنامه فرهنگ جنوب به امید پیروزی حق علیه باطل و سلامتی شما و فرج آقا امام زمان خداحافظ و دعا می کنیم

سلام ما وبلاگی را ترتیب داده ایم که قرار است نقش وبلاگ مادر را ایفا کند و موضوعش غزه است از همه ی وب هایی که چنین موضوعی دارند دعوت می کنیم که به این وب و در واقع به این زنجیره ملحق شوند . برای الحاق ID:SOGEZEYTUN@YAHOO.COM به ما اسمی که میخواهید لینکتان داشته باشد بعلاوه ی آدرس وبلاگتان را به ارسال کنید . در صورت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به این آدرس میل بفرستید. شرکت شما را در این انتفاضه ی وبلاگی تبریک می گوییم . با تشکر " یا حق"