بلاگا دختر صوفیه

در دومین دهه از  قرن بیستم میلادی بلغارستان شاهد تولد زنی بود که سالها بعد توانست  آثار ارزنده ای را به نمایندگی از ادبیات بلغارستان به مردم جهان عرضه کند .

بلاگا دیمیتروا شاعر ملی بلغارستان در اواخر پاییز ١٩٢٢ پا به عرصه گیتی نهاد . بلاگا که امروز می توان بعنوان نماینده شعر آزاد جهان در سالهای میانی قرن بیستم  ، ازاو نام برد نویسنده و شاعری ضد کمونیسم بود که آثارش در سالهای انتشار مورد غضب بسیاری از هم دوره های کمونیستش قرار گرفت . بلاگا دارای عقاید ضد کمونیستی و در مخالفت با حکومت وقت کشورش بسیار تندرو بود .

دیمیتروا علاوه بر نوشتن رمان و سرودن شعر فیلم نامه نویسی را هم تجربه کرد .

از میان معروفترین آثار این هنرمند بلغاری  در بخش منثور می توان به سفر به خود ، انحراف ، چهره و بهمن اشاره کرد . 

همچنین اشعار خوش آهنگ این شاعر مورد توجه آهنگسازان قرار گرفت و آثار موسیقیایی بر اساس آن ها ساخته شد . یکی از این آثار ، ترانه شنیدنی One More Night بخوانندگی Phil Collins است .

تسلط فوق العاده دیمیتروا بر شعر و گستردگی دایره کلمات این شاعر سبب شد که مضامین آزادی طلبی در اشعارش بسیار موثرتر از شاعران همطرازش نمایان شود . بلاگا با حفظ نشانه های زنانه در شعرش توانست دغدغه های جدی اجتماعی اش را به جهانیان اعلام کند .

سومین سال ازقرن بیست و یکم،بلاگا دیمیتروا در حالیکه  درسال ١٩٩٢ معاونت ریاست جمهوری بلغارستان را نیز به دلیل سالها تلاش صادقانه در  راه آزادی از آن خود کرده بود ، از دنیا رفت  .

در پایان شعر تملک با ترجمه خانم فریده حسن زاده را برایتان  نقل می کنم :

مرگ مرا در کام خود فرو خواهد برد

عشق در آخرین نگاه

با موجی از درد

و رهایی

شبیخون خواهد زد بر حواسم

انس خواهم گرفت به آن

به اندازه ی زندگی

همه ی  دار و ندارم خواهد شد

برای همیشه از آن من

هیچکس آن را غصب نتواند کرد

مرگ ، در بندم نخواهد کشید

با عهد و پیمان یا وظیفه

با احساس گناه یا وعده  و وعیدها

او سرانجام

سند آزادی مرا صادر خواهد کرد .

/ 5 نظر / 166 بازدید
مـ . حـ . عباسی

بنام خدا سلام من اول.............[نیشخند] می گم مدیریت چه مزه ای هست؟؟؟؟ تلخ،شیرین،ترش یا شور؟؟؟ کدومش... ان شا’ الله همیشه موفق باشید

سید علی

سلام خیلی ارادت دارم. وبلاگ زیبایی دارید.موفق باشید

غلامرضا جعفری

این یادداشتو کامل خوندم و همین جا میخوام از دو خانم شاعر ایرانی تقدیر کنم فروغ فرخزاد و پروین اعتصامی یادو نامشون گرامیباد

رضا

سلام خانم پولاد زاده من همشهری اتان هستم و امروز بلاگفا رو ترک کردم و اومدم پرشین بلاگ اونهم به خاطر اینکه با سیاستهای جدیدی که توی بلاگفا اعمال میشه خیلی محدودیت برای کاربران گذاشتن یه پیشنهاد هم دارم اینکه اگه میشه گزینه ای توی سایت بذارید تا وبلاگهای به روز شده قابل نمایش باشند . البته نمیگم الان نیست ولی تعدادشون بیشتر بشه و مثلا 20 تا از آخرین وبلاگهای به روز شده قابل نمایش باشن و یه صفحه جداگانه هم برای لیست کامل وبلاگهای سایت باشه راستی اجازه دارم لینکتون کنم ؟