اگر قهرمان 1984 جورج اورول به اینترنت دسترسی داشت ؟

چند وقت پیش مصاحبه ای می خواندم ازدایان کوتو ، ویراستار نشریه بازرگانی هاروارد با  کوری داکتورو نویسنده رمان های علمی تخیلی که البته کتاب برادرکوچک او  جز پرفروش های علمی تخیلی سالهای اخیر محسوب می شود . برخی  از منتقدان ، معتقدند که برادر کوچک به نسخه جدیدی  از رمان خواندنی ١٩٨۴ جورج اورول است که نویسنده ضعف های شخصیت اصلی داستان را در برابر فناوری های رسانه ای  برطرف کرده است . چنانچه اگر ١٩٨۴ را خوانده باشید  شخصیت ((وینستون)) در نهایت مبدل به مردی عاجز می شود و در برابر فناوری های در اخیتار دولت سر خم میکند .

 

 

کتاب برادر کوچک داکتورو درباره چند نوجوان هکر است  که در سانفرانسیسکو زندگی می کنند .به دلیل مقارن شدن حمله هکری آنها با یک اتفاق تروریستی ، وزارت امنیت داخلی آمریکا آنها را مظنون تروریسم می داند و بر اساس همین سوءتفاهم نوجوانان بازداشت و تخت شکنجه قرار می گیرند . نویسنده داستان در هر فصل معایب روش های فناوری را با شخصیت های اصلی مرور می کندو در نهایت نوجوانان  این داستان موفق به کنترل فناوری میشوند و شکل تازه ای از آزادی خواهی را ارائه می دهند .

 

از دید داکتورو یکی از تفاوت های اصلی داستانش با رمان ١٩٨۴ اورول این است که اورول رمان را زمانی نوشته بود که فناوری موجب افزایش قدرت دولت ها می شد در حالیکه در عصر حاضر فناوری در اختیار افراد و گروه ها قرار گرفته است چنانچه در مورد اینترنت این موضوع کاملا محسوس است .امروز فناوری اطلاعات کمک می کند که خرده گروه ها بتوانند با دولت ها رقابت کنند .  او یکی دیگر از تفاوت های این دو رمان را حس درونی داستان ها می داند به این ترتیب که حس ١٩٨۴ حس بیگانگی ناشی از تسلط استبداد بر افراد است در حالیکه برادر کوچک خبر از مسرت افرادی می دهد که می دانند از طریق یک شبکه به میلیون ها نفر مثل خودشان متصلند  و با یک همکاری دست جمعی بدون حضور فیزیکی می توانند شرایط را تغییر دهند .افرادی که در شبکه های اجتماعی عضوند بخوبی این موضوع را درک می کنند .

داکتورو معتقد است از اینترنت نباید ترسید تا وقتی که کنترل آن به دست قدرت های متعصب نباشد چرا که دراساس اینترنت آزاد و رایگان خطری است برای موقعیت متزلزل قدرتهایی که رسانه پایداری در اختیار ندارند و آنچه نمایش می دهند با واقیعت های اجتماعی شان متفاوت است .

در خلال این مصاحبه اشاره خوبی به تحقیقات آننبرگ کالیفرنیای جنوبی شده است که یکی از بزرگترین تحقیقات درباره کابران اینترنتی است . این پروژه جوانان دیجیتال مک آرتور نام دارد و میمی ایتو کار اجرای این طرح تحقیقاتی برزگ را بعهده داشته است  . این پژوهش ها نشان داده است که بین فعالیت های ارزشمند اینترنتی مثل انجام تکالیف دانشگاهی و کارهای ساده ای مثل چت کردن چندان تفاوتی وجود ندارد و در واقع در قرن بیست و یکم ، یکی از روشهای  کسب مهارت در فناوری معاشرت های اجتماعی مبتنی بر وب است بنابراین بسیاری از فرآیندهای گفتگویی می تواند تاثیر سازنده ای در کسب اطلاعات بیشتر در خصوص موضوع های مختلف داشته باشد که البته به دلیل محاوره ای بودن تثبیت آن در مخاطبین بیش از سایر روش های سنتی است . این دیدگاه روزگاری در خصوص بازی های رایانه ای هم قابل بررسی بود و محققان و حتی شرکت های تولید ی و والدین به خوبی دریافتند که بازی خود روشی برای کسب مهارت های فنی ، اجتماعی و ... محسوب می شود .

یکی از مباحث مطرح شده در این مصاحبه درباره قوانین حق تالیف است . داکتورو از آن دست نویسندگانی است که آثار خود را بصورت رایگان در وب سایتش عرضه می کند . او معتقد است که عرضه این آثار در اینترنت کمک فزاینده ای به فروش آثارش در فضای حقیقی داشته چرا که کاربران پس از آشنایی نسبی با آثار او نسخ چاپی کتابش را سفارش می دهند و هنوز برای مطالعه گران خواندن کتاب از روی نسخه چاپی خالی از جذابیت نیست . داکتورو فکر می کند اگر کسی کتاب او را تاکنون نخوانده مربوط به ارائه آن در وبسایت ها نیست بلکه این اوست که برای خوانندگان ناشناس مانده است  و در واقع به قول تیم اورلی که یکی از معروفترین ناشران در آمریکاست : امروز مشکل هنرمندان سرقت نیست ، بلکه گمنامی است .

مطالعه این گفتگو که البته بسیار مفصل هم بود ایده های خوبی را درذهنم ایجاد کرد . به نظر شما اگر قهرمان داستان ١٩٨۴ جورج اورول اینترنت در اختیار داشت ، پایان داستان چگونه بود ؟

----------

 

پی نوشت :

سایت شخصی کوری داکتورو

نشریه برگزیده جهان مدیریت

/ 8 نظر / 125 بازدید
روحی

سلام خانم مدیر خوبین خسته کار و بار نباشین این داستان رو نخوندم اما میدونم که جواب سوال به این بستگی داره که به اینترنت در کدام کشور دسترسی داشته باشه چون انتهای داستان زمین تا آسمون فرقش میشه نه؟[چشمک] شاد باشین و آرام

مامان سپهر

سلام خانم پولاد زاده. نميدونم بهترين قاضي خودشه اگه بود چه جوري مينوشت؟[ماچ]

مهدی شاهین

با سلام و احترام به تمامی دست اندر کاران پرشین بلاگ من همواره از پرشین بلاگ درباره بدگوییهای دوستانم که شکایت داشتند دفاع کردم چرا که میگن امکاناتش کمه فلانه و....از این حرفها مثل اینکه دارم به این نتیجه میرسم چرا هیچ کس جواب منو نمیده؟؟؟؟؟ چرا نمیتونم عکس بزارم چرا نمیشه کارای دیگه ای که وبلاگهایی چون بلاگفا و میهن و....انجام میدن امکانات پرشین کمه گل بود به سبزه نیز آراسته شد خواهشن آبرو داری کرده ایراد را برطرف نمایید قبلا از همکاری شما سپاسگذارم طرفدار سرسخت پرشین مهدی شاهین

مرتضی میثمیان

تازگی ها فهمیدم خیلی از وبلاگا چشم بسته فقط از روی کلمات کلیدی و نه محتوا فیلتر شده وحشتناکه نه

ساده دل

سلام امروز چند ساعتی باز نمی شد سرور ترسیدم ولی خدا را شکر مشکل رفع شد راستی چقدر عصبانی شدید سر این پیام دوستان درسته دیگه چون این سرور اولین سرور وبلاگ فارسی است و کاربراش بیشترن برای همین است دقیقا مثل 2 سال ژیش در مراسم عصبانی شدید شاد باشید خدانگهدار[مغرور][گل] به قول آقای بوترابی پرشن بلاگ حق مسلم ماست[مغرور]

ماندانا ابری

درود مچاله می شی توُ خودت ، می ترسی بوئی ببره خبر دادن کـبوتـرت ، شب با کلاغـا می پره !! کامل این ترانه رو با نام " زندگی نامرده ولی ... " در شماره جدید بنیاد ترانه و در لینک زیر بخونید : http://www.bonyade-taraneh.com/index.php/a/121-abri.html

Little Brother Persian Translation

سلام. ما به تازگی کتاب برادر کوچک رو به فارسی ترجمه کردیم. خوشحال می‌شیم سری به وبلاگ ما بزنید و ترجمهٔ فارسی رو مجانی دانلود کنید.