شهری که می ماند اگر تنها در قلب من

با نام خدا

 

دوست داشتم اولین پست رسمی این وبلاگ به معرفی پیشینه شهری که به آن تعلق دارم اختصاص پیدا کند .شهری که  سیزده سال از بهترین سالهای عمرم را در آن گذراندم و آرزومند تکرار یک روز از آن دوران خوش هستم .

4hj1xcl.jpg

بوشهر استانی در حاشیه خلیج نیل فام  و همیشگی فارس با کمتر از 28 هزار کیلومتر مربع مساحت و در همسایگی استانهای خوزستان ، کهکیلویه و بویراحمد ، فارس و هرمزگان قرار دارد سرزمینی گرم و مرطوب دارای بنادر بازرگانی و نیز سرآمدترین جزیره مرجانی جهان خارک می باشد .

بوشهر ، از هزاره سوم قبل از میلاد مسیح یکی از مراکز مهم امپراتوری عیلام را (از روی آجرنوشته های عیلامی و کتیبه های عهد شوتروک ناخونته " ) بنام لیان ،  شامل شده است .

این شهر در دوران ماد وزمان حکومت کیاکسار جزو ساتراپ نشین چهاردهم این دولت محسوب میشد .

در پی سلطه پارس ها بر ایران بوشهر به جزیی از ساتراپ های بیست گانه و در واقع ساتراپ پارس گردید .

بوشهر کنونی در عصر سلوکیان به همراه انطاکیه در پارس  احداث گردید و جانشین شهر کهن عیلامی یعنی لیان شد .

در زمان اردشیر بابکان شهر رام اردشیر در دوازده کیلومتری بوشهر کنونی که اکنون خرابه های آن شهر بنام ریشهر معروف است ، بنا گردید .پس از اسلام تا نادرشاه افشار ریشهر (اگر چه بارها مورد تاخت و تاز دولتهای مختلف در حال شکل گیری قرار گرفته بود ) همچنان یکی از بزرگترین مراکز تجاری ایران به حساب می آمد (بخش تجاری آن به سیراف معروف بود ) که در زمان نادر به مرکز عملیات و فرماندهی نادر شاه مبدل گردید و به بندر نادریه تبدیل شد که البته با سقوط نادر دوباره به بوشهر بازگشت و تا امروز بوشهر  باقی مانده است .

- شوتروک ناخونته : از شاهان دروه معروف به عهد طلایی عیلام مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد.

با تکیه بر  کتاب نگاهی به بوشهر اثر ایرج افشار سیستانی

 

/ 6 نظر / 8 بازدید
دانشناپذير

منم کسی بيدم سی خوم ... به زبون محلی

ستوده

میگم این جناب شوتروک طرفای خوزستان تشریف نیاوردن که اونجا رو هم جز تاریخ حساب کنن؟ اینطور نمی شه من باید با دکتر یه اعتلاف تشکیل بدیم ببینیم کی به کیه؟ کجا به کجاست؟