گروه چهارم جام جهانی- غنا - آیی کی وی آرما

چهاردهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور غناست،که در گروه چهارم جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

آیی کی وی آرما ، در سال ١٩٣٩ در شهری بندری بنام  تاکورادی در کشور غنا متولد شد . او پس از اتمام تحصیلات مقدماتی اش کشور غنا را به مقصد آمریکا ترک می کند و وارد دانشگاه هاروارد می شود . او همزمان با دوره کارشناسی ارشد به نوشتن داستان های دوران استعمار در کشور مادری اش یعنی غنا می پرداخت .

 

 

او در واقع یک جامعه شناس بود اما سالها به نمایشنامه نویسی برای سریال های تلویزیونی غنا می پرداخت به همین دلیل با موضوعات روز جامعه غنا بخوبی دست و پنجه نرم می کرد .او مشاغل دیگری چون ویرایستاری مجلات اروپایی مربوط به آفریقا و معلمی و استادی دانشگاه را نیز در کشورهای مختلف تجربه کرد .

در سال ١٩۶٨ معروفترین اثرش یعنی زنی زیبا هنوز متولد نشده است به داستان زندگی چند کارگر راه آهن می پردازد که روزگار دشواری دارند و در فقر بسر می برند از طرفی  با پیشنهاد رشوه و فرار از زندگی حقیرانه شان مواجه هستند  . قهرمان داستان که یکی از همین کارگران است نمی خواهد به چنین زندگی تن در دهد بنابراین تمام نمادهای جاری زندگی را در این داستان اطراف قهرمان داستان می بینیم نمادهایی چون تولد ، زوال و مرگ و تکرار چرخه زندگی .

 

 

سالهای بعد کتابهای دیگری از این نویسنده اهل غنا منتشر شد از این بین می توان به شفادهندگان و قطعات بوستون اشاره کرد .او تلاش زیادی را در بازشناسایی ماتریالیسم در کشورش داشت و در این مورد نیز بسیار موفق ظاهر شد .

آرما این اواخر مورد تقدیر انجمن نویسندگان و منتقدان  آفریقا قرار گرفت . اما از این نویسنده توانمند هنوز اثری به فارسی ترجمه نشده است .

/ 1 نظر / 78 بازدید
غلامرضا جعفری

غنا هم مانند نیجریه و افریقای جنوبی آدم را به یاد قاره ای می اندازد استعمار زده غنی در عین حال غارت شده و در فقر و گرسنگی و جنگ ای کاش این نویسنده به جای ماتریالیسم و مادی گرایی سخن از دینداری میزد