گروه سوم جام جهانی - اسلوونی - بوریس پاهور

دوازدهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور اسلوونی است،که در گروه  سوم جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

بوریس پاهور در ۲۶ آگوست ۱۹۱۳ در منطقه تریست که در گذشته بخشی از سه کشور اتریش، مجارستان و ایتالیا بود، به دنیا آمد.

 

 

 

این نویسنده از جمله اندک اسلوونی‌هایی بود که پس از الحاق وطنش به ایتالیای تحت سلطه موسیلینی از محدودیت زبانی و اختناق در رنج بود. وی پس از تحصیل در کوپر و گورتس در سال ۱۹۴۰ به لیبی رفت. در سال ۱۹۴۳ به زادگاه خود بازگشت و فعالیت درجنبش های آزادیخواهانه  را آغاز کرد ولی ۲۱ ژانویه ۱۹۴۴ دستگیر و به اردوگاه کار اجباری داخائو فرستاده شد. تا پایان جنگ، او چهار اردوگاه کار اجباری را تجربه کرد و پس از آزادی در داستان‌های خود به همین تجربیات پرداخت.

در سال ۱۹۶۷ بوریس پاهور دست به خلق شاهکاری زد بنام نکروپلیس  از آن زمان تاکنون وی در تریست زندگی می‌کند و آثار دیگری را منتشر کرده است. از جمله آثار این نویسنده اسلوونیایی می‌توان به ویلا در دریا، تاریک شده و هدیه زبانی مرموز اشاره کرد.

رمان ویلا در دریا ، داستان جوان روشنفکری است که با پیچیدگی های زیادی در جنگ جهانی دوم در ایتالیا و اسلوونی مواجه می شود و این کتاب یکی دیگر از آثار برجسته پاهور محسوب می شود .

 

 

 

او که در جریان جنگ جهانی دوم به عنوان یک اسلوونیایی از سوی دولت فاشیست ایتالیا تحت فشار بود، سرانجام به اردوگاه کار اجباری فرستاده شد. تجربیات سخت اردوگاه های کار اجباری خمیر مایه بسیاری از آثار پاهور محسوب می شود . این نویسنده تجربیات دردناک خود را در دوران استبداد سیاسی قرن ۲۰ در آثارش بخوبی  تشریح کرده است.او چون وقایع نگاری متعهد از گروه قومی اسلوونی در ایتالیا، ناآرامی وحشتناک وطنش راباز می‌گوید

امسال ، بوریس پاهور در  ۹۶ سالگی با دریافت صلیب افتخار اتریش برای علم و هنر مورد تقدیر قرار گرفت.

کلودیا اشمیت  وزیر  فرهنگ اتریش در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر کرد ابراز داشت : زندگینامه پاهور، تلاش یک اراده آزاد درست در وسط یک دنیای خارجی و آثار او شاهد تلاش انسانی گذشتگان و هشداری قابل توجه برای آیندگان است.

از این نویسنده در ایران هنوز نوشته به فارسی نیآمده است .

/ 1 نظر / 55 بازدید
غلامرضا جعفری

سلام تجربه سخت فاشیسم و نازیسم که فرزند ناخلف مدرنیزم بودند زخمهای دردناکی را بر پیکر بشریت وارد نموده که به آسانی التیام نمی گیرند