گروه اول جام جهانی - فرانسه - ژاک پره ور

دومین نمانیده ادبی مربوط به کشور فرانسه است  ،که در گروه اول  جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید .

فرانسه ، حوالی رود سن ، ماه های نخستین آغاز قرن بیستم (١٩٠٠)  ژاک پره ور درخانواده ی  نچندان منسجم بدنیا می آید و سالها سایه تلخ فقر و مشکلات اجتماعی خانوادگی اش سبب می شود سالهای نوجوانی اش را در میان مردم به شغل های ساده مشغول باشد . او که پدربزرگی متول و خشک و از طرفی کاتولیک دارد ، ترجیح می دهد با پایان دوران نوجوانی وارد خدمت سربازی شود و درانتهای این دوران سخت ، سرنوشت ،پره ور را با خود به دنیای اسرار آمیز سوررئال می برد .

 

 

 

آشنایی با مارسل دو آمل و آندره برتون کلید اتاقک سوررئالیستی اوست که سالها بعد در عرصه های مختلف هنر او را وادار به هنرنمایی می کند .

حلقه ادبی سوررئال فرانسه در بین سالهای ١٩٢۴ تا ١٩٢٨ شکل می گیرد و پره ور که دیگر یک نوآموخته نیست برتون و دیگران را پشت سر گذاشته و رابطه ادبی اش را با گروه از دست می دهد

 

 

پره ور به دیدن فیلمهای چاپلین می رود و هیجان دیدن این فیلم ها او را وادار می کند تا دست به خطر بزرگی یعنی نوشتن فیلمنامه بزند . رفته رفته نوشتن فیلمنامه پره ور را در فضاهای تصویری بیشماری قرار می دهد و او در نهایت بعنوان یکی از اعضای گروه تئاتر اکتبر نویسنده اصلی این گروه می شود . اما بلندپروازی های پره ور با آشنایی با ژوسف کوسما ، موسیقیدان ،  شکل دیگری به خود می گیرد و سالهای بعد او را از گروه دوست داشتنی تئاترش جدا می سازد .

 

 

 

با وجود موفقیت های بیشمار ادبی و هنری پره ور و محبوبیت او در میان روشنفکران آن دوره فرانسه و حتی خارج از مرزهای فرانسه ، او از زندگی عاطفی خوبی برخوردار نبوده و بارها در زندگی مشترکش شکست می خورد .

پره ور آثار مختلفی را در حوزه شعر ، داستان ، نقاشی  و فیلنامه های سینمایی منتشر کرد . آثاری که بخش هایی از آن هنوز هم در ذهن مخاطب بعنوان یک کار متفاوت و در خور تحسین تداعی می شود .

او در شعر با برتون و آراگون ، هم کلام بود و مردم فرانسه شاعرانگی اش را به دلیل اعجاز در کلماتش می ستودند . در بین آثارش می توان به مجموعه شعر های  اسب شماره سه ، سرنوشت ها ، باران و هوای خوب اشاره کرد .اغلب مجموعه شعر های ژاک به همراه آثار طراحی و نقاشی شده هنرمندان دیگری عرضه شده است مانند میرو ، فرومانژه و ... اما پره ور بسیار خودآموخته نقاشی را درک می کند و در بی آثارش نقاشی را هم به مجموعه هنری اش می افزاید . سالهای بعد در خصوص نقاشان موردعلاقه اش و آثارشان نیز مجموعه هایی را روانه بازار می کند . نگاه پره ور به میرو و پیکاسو بسیار ویژه است چنانچه در جایی می گوید در نام میرو یک آیینه وجود دارد شاید پره ور خودش را در آینه آثار میرو پیدا می کرده اما بهر حال انتقادات بیشماری در خصوص این نوع نظرات پره ور متوجه اش می شد که البته او در برابر این نقد ها ، مقاومت می کرد . نگاه متفاوت پره ور به نقاشی سبب می شود که روزی پیکاسو خطاب به پروه ور بگوید : تو از نقاشی هیچ چیز نمی دانی ، با این حال نقاش هستی ...

در سینما برای کارگردانان معروف فرانسوی فیلمنامه و دیالوگ نویسی کرد از این بین می توان به ژان رنوار و مارسل کارنه اشاره کرد . از جمله آثار سینمایی ژاک که می توان به آن اشاره کرد ، عشق های معروف ، خاطرات گمشده ، بندر مه آلود ،  ملاقات کنندگان شب ، بچه های بهشت می باشد .

پس از آشنایی با کوسما موسیقی دان اهل بوداپست ، پره ور جوان موسیقی را هم آزمایش می کند . او معتقد بود دوست مجارش ابهامات موسیقی را برایش روشن می سازد . پره ور دیالوگ های موسیقی فیلم هایی که کارکرده است را می نویسد و در این بین بندرمه آلود و دروازه های شب که آثاری غیر کلاسیک هستند از اقبال بخصوصی برخوردار می شوند .

پره ور در میان فانتزی هایش دنیایی از رنگ خلق می کند چنانچه شعرش مانند رنگین کمانی است که در یک طیف بسیط از عاشقانه ها آرام شروع می شود و به تندترین انتقادات اجتماعی می رسد .

او علاوه بر تولیدات سینمایی ، نقاشی های محترک را نیز جان می بخشد یکی از معروفترین دیالوگ نویسی هایش برای انیمیشن ،گفتگوهای نقاشی متحرک شاه و پرنده به کارگردانی پل گریمو ، انیمیشن ساز معروف دهه ۶٠ و ٧٠  فرانسه است .

او در سال ١٩٧٧ در حالیکه عرصه های مختلف فرهنگ و هنر را تجربه کرده و در اکثر حوزه ها موفق ظاهر شده است دنیا را ترک می کند . اما تاثیر قوی پره ور در میان علاقمندان سورئال فرانسه کماکان مشهود است .

/ 2 نظر / 90 بازدید
غلامرضا جعفری

سلام ممنون از معرفی کامل و جامع تون عجب هنرمند جامع الاطرافی بوده شغر داستان سینما و نقاشی فرانسه منو همیشه به یاد حقوق میندازه شاید چون لیسانسیه علوم سیاسی و دانشجوی ارشد حقوق بین المللم به هر حال فرانسه کشور حقوق هم هست بازهم از معرفیتون متشکرم

شرمنده شهدا

چشمان کور .... نشانه تقوای الهی اما این برادر اسیر از این کار امتنا کرد . در همین فی مابین ناگهان فرمانده عراقی با یک سوزن ضربه ای را به چشم این برادر وارد کرد و او را کور نمود .