گروه سوم جام جهانی - الجزایر- آسیه جبار

دهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور الجزایر است  ،که در گروه سوم   جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 
 آسیه جبار که نام واقعی او فاطمه زهره ایمالیان در سال 1936 در شرشل الجزایر متولد شد . او در سال 1955 وارد دانشسرای عالی بانوان الجزایر شد  پس از آن به دانشگاه سوربن فرانسه و در نهایت موفق به اخذ دکترای ادبیات  از دانشگاه مون پلیه شد .  تا سال 1980 که مقیم فرانسه شود در دانشگاه های مختلفی چون الجزایر و رباط تاریخ معاصر  تدریس می کرد اما در سال 1980 به فرانسه رفت و مقیم آن کشور شد .
سالها بعد دوبار ازدواج کرد و پس از ازدواج دومش به ایالات متحده آمریکا رفت تا در آنجا بعنوان مدیر مرکز مطالعات فرانسوی لوئیزیانا فعالیتی تازه را آغاز نماید .
 
رمان اول  آسیه جبار «تشنگی» در سال ۱۹۵۶ منتشر شد بعد از آن بود که بسیاری او را  فرانسواز ساگان دوم دانستند
از آثار مهم آسیه جبار مى توان به کتاب هاى تشنگی، بى صبران، فرزندان دنیاى جدید،دور از مدینه، سپید الجزیره، صداهایى که احاطه ام مى کنند،  شب روایت فاطمه، ناپدید شدن زبان فرانسه اشاره کرد.
 
منتقدین فرانسوی و عرب زبان خواندن کتاب زنان الحزایر در آپارتمان هایشان سایه سطان را توصیه کرده اند و شب های استراسبورگ را ستوده اند .شاید بتوان از حیث سبک ، آثار جبار را زنانه و در دفاع از حقوق زنان دانست چرا که بیشتر آنها به زندگی زنان در الجزایر و نوع نگاه عرب به زنان در دنیای امروز مربوط می شود .
 آسیه جبار در سال ۲۰۰۰ جایزه معتبر صلح آلمان را براى آثارش دریافت کرد. او کرسى خالى پروفسور ژرژ ودل که در سال ۲۰۰۲ درگذشت را در آکادمى فرانسه به دست آورده است.  آسیه جبار در سال ۱۹۹۹ میلادى به عضویت آکادمى سلطنتى زبان فرانسه بلژیک انتخاب شد. ژاک شیراک رئیس جمهور وقت فرانسه  انتخاب آسیه جبار به عضویت مادام العمر آکادمى فرانسه را تبریک گفت . او نخستین شخصیت با تبار افریقاى شمالى است که به عضویت مادام العمر آکادمى فرانسه انتخاب شد .
 این بانوی الجزایری که رمان هایش را به زبان فرانسه می نویسد در سال 2009 نامزد جایزه ادبیات نوبل شد  .
از میان آثار آسیه جبار با وجود تنوع بسیار هنوز اثری به زبان  فارسی نیآمده است .
/ 5 نظر / 115 بازدید
يه دوست

[گل]

يه دوست

[گل]

غلامرضا جعفری

سلام راستش این مطلب منو یاد استعمار فرانسه و بریتانیا در کشورهای عربی انداخت مثلا الجزایر فرانسوی بود و فلسطین تحت قیمومیت بریتانیا(انگلستان)استعمار البته در همه جا بد است میخواهد در شبحه قاره هند باشد یا کشورهای افریقایی پدیده ای که با نام عمران وآبادانی ملل عقب مانده شروع شد ولی به استثمار انها انجامید

فرزاد حسنی

سلام و درود با نقد و بررسی کتاب "مونالیزای منتشر" کتاب برگزیده جایزه ادبی مهرگان ادب نوشته "شاهرخ گیوا" به روزم