لحظه هایی که می گذرند

برای همه ثانیه ها

گمشده کوير

اواخر خرداد ماه همیشه برایم تداعی کننده کلماتی است که در اولین زمستان آشنایی ام با تفکرات متفاوت دکتر شریعتی رقم خورد ( آری اینچنین بود برادر ) .

مطالعه آثار شریعتی فرصتی بود تا بتوانم محکی بر نادانسته های بیشمارم بزنم . دوران نوجوانی شاید هیچ یک از جملات او را بخوبی درک نمی کردم و تنها از صلابت کلامش و صراحت لهجه اش لذت می بردم و گاهی هم افقی نو در حوزه های خاص ایدئولوژیکی فرارویم قرار میداد اما به تدریج خواندن نوشته های دکتر بر قلمم موثر واقع شد . هر بار خواستم از علی بنوسیم ناخودآگاه در دایره وسیع لغاتش از این سو به آن کشانده شدم . خواستم از زهرا ... اصلا فاطمه فاطمه است رهایم نکرد ..... نمی دانم چرا اما بیش از یک تاثیر معمولی و گذرا بود عاشق کویریاتش بودم مدتها سعی کردم عباراتش را ضمن مکالمه های معمولی ام بکار نبرم اما ....

گاهی فکر می کنم هیچ یک از ما معلم اول ابتدائیمان را از یاد نمی بریم خود من هرگز خانم محقق را فراموش نکردم ( اصلا ربطی به دست بوسی ندارد) گویی دکتر هم برایم معلم اول ابتدایی بود که هر چه در نگارش آموختم از اوست بی آنکه حضور داشته باشد  . شاید تاثیر عقیدتی ایشان بر تفکر من (اگر صاحب فکر باشم ) بسیار کمتر از نقشه خوانی یی  باشد که برایم از خود بجای گذاشته است .

راست می گوید هرکسی به اندازه ای که احساسش می کنند ، هست و... زیبایی همواره تشنه دلی است که به او عشق ورزد .

دکتر حرفهایی داشت برای گفتن شاید گوشی نبود و او بیشتر نگفت . شاید نخواست تباه ابتذال گفتنشان کند .....

نمی دانم شاید  شهادت ، شهامت و آزادگی را به شکل خاصی بر قلم اش جاری ساخت . آن طور که دلچسب تر بود برای من . حسین نوشته هایش به باورهایم نزدیک تر بود رادمردی که ذلت را تاب نیاورد و برایم همیشه شهادتش ازمظلومیتش درخشان تر بود .

و آخر کلام اینکه تفکر شریعتی پس از سالها خاموشی هنوز ماندگار است و با نشاط .... راز این مانایی چیست ؟ ...

سفر به آسمان ها

از روی زمین آغاز نمی شود .

از درون شهرها و آبادی ها،

از درون خانه ها و بستر ها آغاز نمی شود .

از زیر خاک ، از عمق زمین باید به آسمان پرواز کرد .

آن آسمان ،

این سقف کوتاه در زرورق گرفته کودن

که بر سرما سنگینی می کند . نیست .

   + اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh ; ۸:٤٥ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ٢٩ خرداد ۱۳۸٦
comment نظرات ()