لحظه هایی که می گذرند

برای همه ثانیه ها

گروه چهارم جام جهانی - استرالیا - دیوید معلوف

پانزدهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور استرالیاست،که در گروه چهارم جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید .

دیوید جرج یوسف معلوف، در سال ۱۹۳۴ در خانواده‌ای عرب در بریسبان استرالیا  متولد شد. خانواده‌ی پدری‌اش از دهه‌ی ۱۸۸۰ به استرالیا مهاجرت کرده‌بودند و خانواده‌ی مادریش در حوالی جنگ جهانی اول به استرالیا آمدند.

 

 

دیوید مدتی را در انگلستان گذراند اما در سال ۱۹۶۸ به استرالیا برگشت و مدرس ادبیات انگلیسی در دانشگاه سیدنی شد. دیوید معلوف یکی از مهمترین شاعران مدرن استرالیا‌ست.

در سال ١٩٧۵ او اولین اثرش را که یک رمان بود منتشر کرد این اثر جانو نام داشت و روایتی از زندگینامه جوانی داشت که تجربیات سخت جنگ جهانی دوم را نقل می کرد سالها بعد از روی این رمان نمایشنامه ای پدید آمد که مورد استقبال فراوان در استرالیا قرار گرفت .

آثار بعدی او در واقع تا مدتها دنباله اثر اولش بودند اغلب موضوعات آن ها حول محور جنگ جهانی دوم و ژاپن و استرالیا ، می گشت ، کارهایی چون روابط خونی ، جهان بزرگ .تا اینکه در سال ٢٠٠٧ او دست به خلق مجموعه ای از داستان های کوتاه زد که محافل ادبی را مدتها در گیر نوشتن نقد و بررسی کرد .

 

 

 

از معلوف همچنان مجموعه شعر نیز منتشر شده است . در سالهای اخیر او مرتبا مورد تقدیر انجمن های ادبی کشورش به دلیل یک عمر تلاش در زمینه ادبیات ، قرار می گیرد .اما هنوز نتوانسته در زمره برندگان نوبل قرار داشته باشد .

از دیوید معلوف هنوز کتاب به زبان فارسی ترجمه نشده است .

او جوایز بسیاری در در زمینه داستان کوتاه و رمان از آن خود کرده است از جمله جایزه نوستدت ، بوکر ، دوبلین و جایزه آسیایی استرالیایی

 

   + اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh ; ٥:٠۱ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۱ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

گروه چهارم جام جهانی- غنا - آیی کی وی آرما

چهاردهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور غناست،که در گروه چهارم جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

آیی کی وی آرما ، در سال ١٩٣٩ در شهری بندری بنام  تاکورادی در کشور غنا متولد شد . او پس از اتمام تحصیلات مقدماتی اش کشور غنا را به مقصد آمریکا ترک می کند و وارد دانشگاه هاروارد می شود . او همزمان با دوره کارشناسی ارشد به نوشتن داستان های دوران استعمار در کشور مادری اش یعنی غنا می پرداخت .

 

 

او در واقع یک جامعه شناس بود اما سالها به نمایشنامه نویسی برای سریال های تلویزیونی غنا می پرداخت به همین دلیل با موضوعات روز جامعه غنا بخوبی دست و پنجه نرم می کرد .او مشاغل دیگری چون ویرایستاری مجلات اروپایی مربوط به آفریقا و معلمی و استادی دانشگاه را نیز در کشورهای مختلف تجربه کرد .

در سال ١٩۶٨ معروفترین اثرش یعنی زنی زیبا هنوز متولد نشده است به داستان زندگی چند کارگر راه آهن می پردازد که روزگار دشواری دارند و در فقر بسر می برند از طرفی  با پیشنهاد رشوه و فرار از زندگی حقیرانه شان مواجه هستند  . قهرمان داستان که یکی از همین کارگران است نمی خواهد به چنین زندگی تن در دهد بنابراین تمام نمادهای جاری زندگی را در این داستان اطراف قهرمان داستان می بینیم نمادهایی چون تولد ، زوال و مرگ و تکرار چرخه زندگی .

 

 

سالهای بعد کتابهای دیگری از این نویسنده اهل غنا منتشر شد از این بین می توان به شفادهندگان و قطعات بوستون اشاره کرد .او تلاش زیادی را در بازشناسایی ماتریالیسم در کشورش داشت و در این مورد نیز بسیار موفق ظاهر شد .

آرما این اواخر مورد تقدیر انجمن نویسندگان و منتقدان  آفریقا قرار گرفت . اما از این نویسنده توانمند هنوز اثری به فارسی ترجمه نشده است .

   + اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh ; ۳:٥٧ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۱ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

گروه چهارم جام جهانی - آلمان - کورت توخولسکی

سیزدهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور آلمان است،که در گروه چهارم جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

 

برلین - ژانویه ١٨٩٠ - کورت توخولسکی در خانواده یک بانکدار یهودی متولد شد و در همان سالهای نخست زندگی اش ، خانواده او به دلیل شغل پدرش به یک شهر کوچک ساحلی در شمال آلمان منتقل شد . تجربیات اولیه ادبی کورت به سرودن شعر محدود می شد اما سالهای بعد حین تحصیلش در دانشگاه و پس از آن او برای نشریات با اسم های مستعار مقالات انتقادی و طنز می نوشت .

 

 

او پس از به پایان رساندن رشته حقوق زمانی را در ژنو گذراند . او در جنگ جهانی اول به ارتش پروس خدمت می کرد . با خاموش شدن آتش جنگ در برلین مدیریت یک نشریه طنز را به عهده گرفت .

در سالهای میانی دهه سی تصمیم گرفت به فرانسه برود و حرفه روزنامه نگاری را در جامعه آزاد فرانسه پیگیری کند .

 

 

کورت ، طی دوبار زندگی مشترک موفقیت چندانی کسب نکرد . شاید او شخصیت زنانی که را که دوست داشت و با آنها زندگی می کرد را در رمان هایش بخوبی نمایش می داد اما در کنار آنها نمی توانست ادامه بدهد . بهر حال توخولسکی بدلیل مسافرت های مکررش به کشورهای مختلف اروپایی توانسته بود به درکی تازه از اجتماع بحران زده آن دوران برسد .

وقتی فرانسه را به مقصد سوئیس ترک کرد برای مدتی در زوریخ ساکن شد اما اخبار بدی که از دوستانش در آلمان به گوشش رسید حکایت از زندانی شدن  نزدیک ترین رفقایش و سوزاندن کتابهایی بود که در برلین سالهای آرامش ، منتشر کرده بود .

نسب یهودی او ، همچنین فعالیت های ضد جنگش در حزب سوسیالیست مستقل آلمان باعث شد نازی ها او را برای همیشه از آلمان اخراج کنند و او ناخواسته به سوئن تبعید شد . آشنایی با گرترود مایر در سوئد ، اتفاقی نجات بخش بود اما هنوز کسی نمی داند توخولسکی  خودکشی کرد یا مرگی اتفاقی برای او رقم خورد چرا که وقتی مایر او را در خانه اش پیدا کرد به دلیل مصرف بیش از حد دارو جان باخته بود . او در سال ١٩٣۵ چشم از جهان فروبست .

 

 

 

سالها بعد انجمن قلم سوئد  به پاس تلاش های ضد جنگ این نویسنده جایزه ادبی را تحت عنوان جایزه ادبی توخولسکی بنا نهاد .

از کورت توخولسکی آثار زیادی به فارسی نیامده است تا این اواخر سه عنوان  کتاب بعضی ها هیچ وقت نمی فهمن ،خرده فرمایشات پترپانتز و قصر گریپسهُلم از این نویسنده در ایران منتشر شده است .

او معتقد بود که عامه مردم یک نفر را می خواهند که از هر خطایی مصون باشد و هیچ وقت مرتکب اشتباه نشود . یا اینکه انقلاب اجتماعی صرفا با سرودن عزل اجتماعی برپا نمی شود .

توخولسکی ، لحنی روشن و صریح داشت  . او اغلب سعی داشت بدون ملاحظه ی ویژه ای مسائل را در مورد افراد مختلف تشریح کند .

 

   + اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh ; ۳:٤٧ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۱ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

گروه سوم جام جهانی - اسلوونی - بوریس پاهور

دوازدهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور اسلوونی است،که در گروه  سوم جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

بوریس پاهور در ۲۶ آگوست ۱۹۱۳ در منطقه تریست که در گذشته بخشی از سه کشور اتریش، مجارستان و ایتالیا بود، به دنیا آمد.

 

 

 

این نویسنده از جمله اندک اسلوونی‌هایی بود که پس از الحاق وطنش به ایتالیای تحت سلطه موسیلینی از محدودیت زبانی و اختناق در رنج بود. وی پس از تحصیل در کوپر و گورتس در سال ۱۹۴۰ به لیبی رفت. در سال ۱۹۴۳ به زادگاه خود بازگشت و فعالیت درجنبش های آزادیخواهانه  را آغاز کرد ولی ۲۱ ژانویه ۱۹۴۴ دستگیر و به اردوگاه کار اجباری داخائو فرستاده شد. تا پایان جنگ، او چهار اردوگاه کار اجباری را تجربه کرد و پس از آزادی در داستان‌های خود به همین تجربیات پرداخت.

در سال ۱۹۶۷ بوریس پاهور دست به خلق شاهکاری زد بنام نکروپلیس  از آن زمان تاکنون وی در تریست زندگی می‌کند و آثار دیگری را منتشر کرده است. از جمله آثار این نویسنده اسلوونیایی می‌توان به ویلا در دریا، تاریک شده و هدیه زبانی مرموز اشاره کرد.

رمان ویلا در دریا ، داستان جوان روشنفکری است که با پیچیدگی های زیادی در جنگ جهانی دوم در ایتالیا و اسلوونی مواجه می شود و این کتاب یکی دیگر از آثار برجسته پاهور محسوب می شود .

 

 

 

او که در جریان جنگ جهانی دوم به عنوان یک اسلوونیایی از سوی دولت فاشیست ایتالیا تحت فشار بود، سرانجام به اردوگاه کار اجباری فرستاده شد. تجربیات سخت اردوگاه های کار اجباری خمیر مایه بسیاری از آثار پاهور محسوب می شود . این نویسنده تجربیات دردناک خود را در دوران استبداد سیاسی قرن ۲۰ در آثارش بخوبی  تشریح کرده است.او چون وقایع نگاری متعهد از گروه قومی اسلوونی در ایتالیا، ناآرامی وحشتناک وطنش راباز می‌گوید

امسال ، بوریس پاهور در  ۹۶ سالگی با دریافت صلیب افتخار اتریش برای علم و هنر مورد تقدیر قرار گرفت.

کلودیا اشمیت  وزیر  فرهنگ اتریش در بیانیه‌ای که به این مناسبت منتشر کرد ابراز داشت : زندگینامه پاهور، تلاش یک اراده آزاد درست در وسط یک دنیای خارجی و آثار او شاهد تلاش انسانی گذشتگان و هشداری قابل توجه برای آیندگان است.

از این نویسنده در ایران هنوز نوشته به فارسی نیآمده است .

   + اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh ; ۳:٠۸ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۱ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

گروه سوم جام جهانی-انگستان - ویلیام بلیک

یازدهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور انگلستان است،که در گروه  سوم جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

ویلیام بلیک در سال ١٧۵٧ در لندن در خانواده مردی خراز به دنیا آمد . او سالهای کودکی را در کنار مادری فهیم که علاوه بر خواندن و نوشتن ، نقاشی را هم به او آموزش میداد گذراند .

سالهای نوجوانی بلیک اغلب به ایفای هنر نقاشی گذشت ، اما در کنار این هنر ویلیام در خود احساسی دیگر را تجربه کرده بود . توانایی شعر گفتن توانایی بود که سالهای بعد موجب آفرینش اشعار بسیار زیبای عاشقانه شد .

 

 

نوزده ساله بود که تحت تاثیر دو انقلاب آمریکا و فرانسه ، منظومه بلند آمریکا را سرود . در بیست و پنج سالگی ازدواج کرد و تا پایان دوران زندگی اش هرگز فرزندی نداشت .

نخستین اثر او که بصورت عمومی منتشر شد مجموعه ای بود تحت عنوان طرح های شاعرانه  . سالهای بعد او به طنز نویسی روی آورد و اثری به نام جزیره ای در ماه خلق کرد .

انقلاب فرانسه که با شعار آزادی ، برابری و برادری آغاز شده بود به حکومت وحشت ختم شد و همین امر باعث شد که منظومه بلند فرانسه را هرگز به پایان نرساند .

 

 

 

کلام ویلیام بلیک شیرین اما رویکردی انتقادی دارد . بسیاری از اشعار عاشقانه اش مضمونی دوگانه داشته و سالهای بعد منتقدان زیادی را به خود مشغول ساخته است . اصول آزادی و انسانیت در شعر بلیک موج می زند و کمتر کسی که از خواندن این اشعار دیدگاه شاعر را در خصوص حکومت وقت انگلستان حدس نزند .

در ایران مجموعه ای تحت عنوان جزیره ای در ماه از این شاعر توانمند انگلیسی منتشر شده است .

او تا پیش از مرگ آثار بسیاری را آفرید اما در سالهای پایان مجموعه بسیار دوست داشتنی انجیل جاودانی را از خود بجای گذاشت که گویی تاثیر هنر نقاشی در اشعار این مجموعه بخوبی قابل درک بود .

در سال ١٨٢٧ ویلیام بلیک در بستر بیماری به همسرش گفت او رهسپار سرزمینی است که عمری آرزوی دیدنش را داشته است و درگذشت .

 

   + اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh ; ۱:۱۸ ‎ب.ظ ; جمعه ۱۱ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

گروه سوم جام جهانی - الجزایر- آسیه جبار

دهمین نمانیده ادبی مربوط به کشور الجزایر است  ،که در گروه سوم   جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 
 آسیه جبار که نام واقعی او فاطمه زهره ایمالیان در سال 1936 در شرشل الجزایر متولد شد . او در سال 1955 وارد دانشسرای عالی بانوان الجزایر شد  پس از آن به دانشگاه سوربن فرانسه و در نهایت موفق به اخذ دکترای ادبیات  از دانشگاه مون پلیه شد .  تا سال 1980 که مقیم فرانسه شود در دانشگاه های مختلفی چون الجزایر و رباط تاریخ معاصر  تدریس می کرد اما در سال 1980 به فرانسه رفت و مقیم آن کشور شد .
سالها بعد دوبار ازدواج کرد و پس از ازدواج دومش به ایالات متحده آمریکا رفت تا در آنجا بعنوان مدیر مرکز مطالعات فرانسوی لوئیزیانا فعالیتی تازه را آغاز نماید .
 
رمان اول  آسیه جبار «تشنگی» در سال ۱۹۵۶ منتشر شد بعد از آن بود که بسیاری او را  فرانسواز ساگان دوم دانستند
از آثار مهم آسیه جبار مى توان به کتاب هاى تشنگی، بى صبران، فرزندان دنیاى جدید،دور از مدینه، سپید الجزیره، صداهایى که احاطه ام مى کنند،  شب روایت فاطمه، ناپدید شدن زبان فرانسه اشاره کرد.
 
منتقدین فرانسوی و عرب زبان خواندن کتاب زنان الحزایر در آپارتمان هایشان سایه سطان را توصیه کرده اند و شب های استراسبورگ را ستوده اند .شاید بتوان از حیث سبک ، آثار جبار را زنانه و در دفاع از حقوق زنان دانست چرا که بیشتر آنها به زندگی زنان در الجزایر و نوع نگاه عرب به زنان در دنیای امروز مربوط می شود .
 آسیه جبار در سال ۲۰۰۰ جایزه معتبر صلح آلمان را براى آثارش دریافت کرد. او کرسى خالى پروفسور ژرژ ودل که در سال ۲۰۰۲ درگذشت را در آکادمى فرانسه به دست آورده است.  آسیه جبار در سال ۱۹۹۹ میلادى به عضویت آکادمى سلطنتى زبان فرانسه بلژیک انتخاب شد. ژاک شیراک رئیس جمهور وقت فرانسه  انتخاب آسیه جبار به عضویت مادام العمر آکادمى فرانسه را تبریک گفت . او نخستین شخصیت با تبار افریقاى شمالى است که به عضویت مادام العمر آکادمى فرانسه انتخاب شد .
 این بانوی الجزایری که رمان هایش را به زبان فرانسه می نویسد در سال 2009 نامزد جایزه ادبیات نوبل شد  .
از میان آثار آسیه جبار با وجود تنوع بسیار هنوز اثری به زبان  فارسی نیآمده است .

   + اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh ; ٤:٤٠ ‎ب.ظ ; شنبه ٥ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

گروه سوم جام جهانی - آمریکا - تامس ولف

نهمین  نمانیده ادبی مربوط به کشور آمریکا است  ،که در گروه سوم   جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

سال 1900 میلادی ، ایالات متحده آمریکا ، کارولینای شمالی ، در خانواده ای مذهبی و معمولی ، نویسنده ای از تبار کلاسیک ها متولد شد بنام تامس ولف .

 

 

تامس ولف اولین اثرش را که یک رمان بود در حالیکه بسیار جوان بود منتشر کرد  عنوان این کتاب فرشته ، به خانه ات نگاه کن بود . این اثر حس میهن پرستی نویسنده را بخوبی نشان می داد .

ولف با پایان تحصیلاتش در هاروارد ، مسافر سرزمین های اروپایی شد . این سفرهای پی در پی کمک شایانی به داستان پردازی های او کرد . در ادامه رمان اول ، رمان دیگری نوشت تحت عنوان رودخانه و زمان . محور  اکثر آثار او حول همان اثر اول میگشت با این تفاوت که تجربیات جدید نویسنده در آثار بعدی روند داستان را تغییر می داد .

 

 

نثر ولف ، نثری موثر و ساده است اما در عین حال حساسیت و ظرافت در جملاتش بخوبی مشهود است .

ولف در یک خانواده متوسط و متعصب متولد شده بود و همان ساختار رمان های اوبود زیبایی و زشتی های طبیعی زندگی ، مفهوم خانواده ، پدر ، مادر و حتی فرزند بودن .

او نمایشنامه نویس خوبی هم بود اما در سالهای حیاتش مورد بی مهری اهالی نمایش آن روزها ، واقع شد . پس از مرگش نمایش هایی بر اساس آثارش روی صحنه رفت که تحسین مخاطبین را برانگیخت .

نقطه عطف زندگی اش در مسافرت به اروپا ، یعنی آشنایی با بانوی طراح صحنه تئاتر ، یعنی  آلین برنشتاین بود که با وجودی که هجده سال از این زن کوچک تر بود اما رابطه عاطفی بسیار قوی میان این دو شکل گرفت  .

از دیگر آثار او می توان به ، دیگر نمی توان به خانه بازگشت و داستان یک رمان اشاره کرد . در ایران داستان یک رمان ترجمه شده است و نویسنده در این کتاب به چالش های پیش روی یک نویسنده حین رمان نویسی می پردازد .

توماس ولف در حالیکه هنوز چهل سال نداشت یعنی در سال 1938 ، از دنیا رفت .

   + اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh ; ٤:۱٤ ‎ب.ظ ; شنبه ٥ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات ()

گروه دوم جام جهانی - نیجریه - بن اکری

هشتمین نمانیده ادبی مربوط به کشور نیجریه  است  ،که در گروه دوم   جام جهانی ٢٠١٠ حضور دارد . برای کسب اطلاع بیشتر به یادداشت قبلی مراجعه فرمایید . 

بن اکری شاعر و رمان نویس معاصر ، متولد ١٩۵١ در شهری در شمال نیجریه است  . او که کودکی اش را بهمراه خانواده اش در لندن گذراند در ١٧ سالگی مجددا به نیجریه بازگشت . بیشتر داستان های اکری  براساس آنچه در نیجریه طی سالها جنگ داخلی دیده بود ، می باشد .

 

 

به دلیل تلاش هایی که این نویسنده در نشان دادن شرایط روز کشورش در داستان ها و اشعارش داشت ، دولت این کشور بورسیه ای را برای تحصیل در رشته ادبیات در یکی از دانشگاه های انگلیسی به  او اهدا کرد .

در سالهای میانی دهه هشتاد او سردبیر نشریه با موضوع شعر بود که مربوط به غرب آفریقا می شد . این مجله برای شبکه های جهانی چون بی بی سی تهیه می شد سالهای بعد او موفق شد دو دکترای افتخاری از آکادمی سلطنتی ادبیات انگستان دریافت نماید .

 

 

تاکنون ١۶ رمان از این نویسنده در جهان به زبان های مختلف منتشر شده است که متاسفانه به فارسی اثر ترجمه شده ای از این نویسنده خلاق آفریقایی نداریم .از میان آثارش می توان به گل ها و سایه ها ، مناظر درون و خاموشی شبانه اشاره کرد که در جهان با استقبال غیر قابل تصوری مواجه شده است .

بن اکری تاکنون توانسته است جوایز گوناگونی را بدست آورد از جمله معروفترین آنها عبارتند از : جایزه نویسندگان کشورهای مشترک المنافع در سال 1987 ، جایزه داستانی گاردین در سال 1988 ، جایزه بوکر در سال 1991 و جشنواره بین المللی نی ساد در سال 2008  .

 

 

آخرین اثر او مجموعه ای از شعر و داستان است که در سال ٢٠٠٩ منتشر شده است بنام قصه های آزادی .

بن اکری این سالها در انگستان زندگی می کند اما هنوز به خوبی داستان های بومی نیجریه و فقر و معضلات اجتماعی این کشور را با سوژه های مختلف در داستان ها و شعرهایش نمایش می دهد .

 

   + اقلیما (انسیه ) پولادزاده Eghlima( Ensiyeh ) Pouladzadeh ; ٩:٥٦ ‎ب.ظ ; سه‌شنبه ۱ تیر ۱۳۸٩
comment نظرات ()